best

dragged border

درباره وبلاگ

dragged border
dragged border

مولاژ و ماکت آناتومی

مولاژ نوعی ماکت است که از آن برای مقاصد آموزشی استفاده می گردد. برخی از آن ها مثل مولاژهای اتاق عمل نسبت به عوامل خارجی از خود واکنش نشان می دهند.

مولاژ به معنی قالب بوده و معمولا از فوم، لاتکس یا لاستیک ساخته می شود. همواره سعی می شود که مولاژها به گونه ای ساخته بشوند که طبیعی به نظر بیایند.

انواع و اقسام مولاژ

مولاژها انواع و اقسام مختلفی را دارند. برخی از آن ها همه ی بدن انسان را نشان می دهند و برخی دیگر تنها بخشی از بدن را نشان می دهند. البته تا به حال مولاژی درست نشده که بتواند همه ی بدن را به صورت کامل نشان بدهد. برخی از انواع و اقسام مولاژها عبارتند از:

·                                 مولاژ جمجمه : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف جمجمه به صورت قابل لمس و سه بعدی استفاده می شود.

·                                 مولاژ پا : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف پا به صورت قابل لمس و سه بعدی استفاده می شود.

·                                 مولاژ چشم : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف چشم به صورت قابل لمس و سه بعدی استفاده می گردد.

·                                 مولاژ مغز : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف مغز استفاده می شود.

·                                 مولاژ معده : از مولاژ معده برای تشریح و آموزش بخش های مختلف معده به صورت سه بعدی استفاده می شود.

·                                 مولاژ کلیه : از این مولاژ برای تشریح و آموزش بخش های مختلف کلیه به صورت قابل لمس و سه بعدی استفاده می شود.

·                                 مولاژ گوش : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف گوش استفاده می شود.

·                                 مولاژ استخوان بندی : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف استخوان بندی به صورت ماکتی قابل لمس و سه بعدی استفاده می شود.

·                                 مولاژ کبد : از این مولاژ برای تشریح و آموزش اعضا و بخش های مختلف کبد به صورت قابل لمس و سه بعدی استفاده می شود.

·                                 مولاژ لگن و …

کاربرد مولاژ

مولاژ ها می توانند به دانشجویان پیراپزشکی و پزشکی اطلاعات خوب و کاملی را راجع به آناتومی بدن بدهد.

اکثر دانشجویان رشته های پرستاری، پزشکی، مامایی، دندانپزشکی و دیگر رشته ها در درس کالبدشناسی از مولاژ کالبدشناسی استفاده می نمایند. به مولاژ کالبدشناسی، مدل آناتومیک نیز گفته می شود.

مولاژ ها در سایزهای مختلفی ساخته می شوند و غالبا مولاژ های کامل یا نیم تنه در اندازه ی واقعی ساخته و مورد استفاده ی افراد قرار می گیرد.

قطعات مولاژ می توانند از هم جدا بشوند و مجدد سر جای خودشان قرار بگیرند. البته برخی مولاژ ها نیز ثابت هستند و نمی توان اجزای آن ها را از هم جدا و تفکیک کرد.

 


(0) نظر
dragged border

تاریخچه جراحی بینی

اولین بار درمان های برداشتن قوز بینی بدون جراحی  در Edwin Smith Papyrus ذکر شده است ، رونویسی از متن مربوط به پادشاهی قدیمی از 3000 تا 2500 قبل از میلاد.

 

Ebers Papyrus (حدود 1550 سال قبل از میلاد) ، یک پاپیروس پزشکی مصر باستان ، جراحی زیبایی بینی را به عنوان عمل جراحی پلاستیک برای بازسازی بینی تخریب شده توسط جراحی بینی توصیف می کند ، در این زمان چنین مثله ای به عنوان مجازات کیفری ، مذهبی ، سیاسی و نظامی اعمال شده است و فرهنگ

 

تکنیک های جراحی زیبایی بینی در متن هند باستان Sushruta samhita توسط Sushruta شرح داده شده است ، جایی که بینی با استفاده از یک تکه پوست از گونه بازسازی می شود.

 

در طول امپراتوری روم (27 قبل از میلاد - 476 میلادی) دائرlopالمعارف Aulus Cornelius Celsus (حدود 25 قبل از میلاد - 50 میلادی) کتاب 8 Medicare De Medicina (درباره پزشکی ، حدود 14 میلادی) را منتشر کرد که در آن روش ها و روش های جراحی پلاستیک برای اصلاح و بازسازی بینی و سایر اعضای بدن.

 

در دادگاه روم بیزانس امپراتور جولیان مرتد (331–363 میلادی) ، پزشک سلطنتی اوریباسیوس (حدود 320–400 میلادی) کتاب 70 جلدی کنیسه پزشکی (مجموعه های پزشکی ، قرن چهارم میلادی) را منتشر کرد که شرح چهره بازسازی نقص که دارای بخیه های شل است که اجازه می دهد زخم جراحی بدون تحریف گوشت صورت بهبود یابد. نحوه تمیز کردن استخوان در معرض زخم. از بین بردن ، از بین بردن بافت آسیب دیده برای جلوگیری از عفونت و تسریع بهبود زخم. و نحوه استفاده از فلپ های پوستی اتولوگ برای ترمیم گونه ها ، ابروها ، لب ها و بینی آسیب دیده ، برای بازگرداندن دید طبیعی بیمار.

 

در ایتالیا ، گاسپارو تالیاکوززی (1599-1546) ، استاد جراحی و آناتومی در دانشگاه بولونیا ، Curtorum Chirurgia Per Insitionem (جراحی نقص توسط کاشت ، 1597) را منتشر کرد ، یک کتابچه راهنمای فنی و فنی برای ترمیم جراحی و بازسازی زخمهای صورت در سربازان. تصاویر شامل جراحی زیبایی بینی مجدد با استفاده از فلپ عضله عضله دو سر بازو است. پیوند در 3 هفته پس از عمل متصل شده است. که در 2 هفته پس از پیوست ، جراح به صورت بینی درآمده است.

 

در بریتانیای کبیر ، جوزف کنستانتین کارپو (1746–1846) شرح دو عمل زیبایی بینی را بازسازی کرد: بازسازی بینی آسیب دیده از نبرد و ترمیم بینی آسیب دیده از آرسنیک.


(0) نظر
X